احساس خوب با تکنیک در دست گرفتن خاطرات در ان ال پی

خاطرات می توانند هدیه ای ارزشمند یا بلایی و حشتناک باشند. خاطرات به اندازه ای بر روی ما تأثیر دارند که می توانند ما را به نرمی نوازش کنند یا مانند سیم های خاردار دست و پای ما را ببندند. آن ها می توانند ما را به سمت هدف ها و آرزوهایمان حرکت دهند و یا در گذشته ما را زندانی کنند. دوستای خوبم در این مقاله با تکنیک بهتون میگم چجوری با تکنیک ان ال پی احساس خوب از خاطراتتان در ذهنتان ایجاد کنید.

خاطرات به شکل تصاویر، صداها و احساس های متفاوت در ذهن ما ضبط و ذخیره شده است و با تنظیم چگونه دیدن، شنیدن و حس کردن آن ها می توانیم خاطرات خوبی که داریم تقویت و خاطرات ناراحت کننده را بی اثر کنیم. و با این روش به احساس خوب برسیم.

در تمرین اول متوجه می شوید که چگونه با یادآوری یک خاطره ی مثبت می توانیم به احساس خوب برسیم و یا حتی با اراده ی خودمان به احساسی بهتر از آن خاطره ی مثبت:

روزی که خاطره ی خوبی برای شما اتفاق افتاده به یاد آورید و از آن خاطره احساس شادی می کردید.
وقتی این خاطره را به یاد می آورید، توجه کنید چه صداهایی می شنیدید، چه چیزی، چه افرادی را می بینید و چه احساسی در آن خاطره پیدا می کردید.
اگر این خاطره به شکل تصویر است، بیایید کیفیت آن تصویر را تا جایی که ممکن است در ذهنتان بهتر کنید و آن را شفاف کنید و نزدیک خودتان بیاورید
و خود را در مشاهده کنید و سعی کنید داخل آن خاطره، آن تصویر قرار بگیرید.

بهتر کردن کیفیت تصویر، شفاف کردن و نزدیک کردن آن باعث می شود که احساسات مثبت تمام وجودتان را پر کند.

به صداها توجه کنید.
واضح کردن صداها و شنیدن آن ها باعث می شود احساس بهتری پیدا کنید.

احساسات خود را بررسی کنید.
این احساس ها را در کدام قسمت از بدن تان حس می کنید، آیا این احساس ها رنگ، بافت یا وزن داند؟ آیا حرکت دادن محل این احساس ها یا تغییر رنگ، بافت و وزن شان باعث ایجاد احساس های دیگری هم در شما می شود؟ این پارامترها را برای رسیدن به احساس های بهتر تنظیم کنید.

 

 

این تمرین باعث می شود ویژگی های تجربیات گذشته ی خود را در اختیار داشته باشید. مهم تر از آن با انجام این تمرین متوجه می شوید که می توانید ساختار خاطرات تان را تغییر دهید تا خاطرات شاد و مثبت را دوباره و به شکلی اثرگذار تجربه کنید. این معنی تقریباً قادر خواهد بود که اثر خاطرات منفی را به صفر برسانید.

البته که همه ی خاطرات خوشایند نیستند. تمرین بعدی به شما نشان می دهم چگونه ویژگی های خاطره ی منفی و ناراحت کننده را تغییر دهید و به این شکل خود را از آن دور کنید. با تغییر ویژگی های خاطرات ناخوشایند، خواهید توانست احساسات منفی را که ممکن است شما را گرفتار کرده باشند، رها کنید. این مراحل را دنبال کنید:

خاطره ای ناخوشایند را به یا آورید.
برای انجام این تمرین تا زمانی که هنوز به اندازه ی کافی در ان ال پی تجربه ندارید، خاطره ای را به یاد بیاورید که خیلی برایتان ناراحت کننده نباشد. لطفاً برای خاطره ی خیلی ناراحت کننده اگر تجربه کافی با خاطرات کمرنگ تر (خاطرات با ناراحتی کمتر) ندارید به کمک اساتید ان ال پی کار کنید.

به تصاویر، صداها و هر گونه احساس که این خاطره را در شما بیدار می کند، توجه کنید.
اگر شما در این تصویر قرار دارید، از تصویر بیرون بیایید و به عنوان فردی بیرون از ماجرا آن را مشاهده کنید.
صداها را طوری عوض کنید که نازک تر به گوش تان برسند یا طوری نوع حرف زدن افراد حاضر در تصویر را تغییر دهید که این حرف زدن مسخره به نظر بیاید.
اگر صداهایی مثل آژیر یا گریه به گوش تان می رسد، شدت آن ها را کم کنید. اگر می شنوید که افراد حاضر در تصویر، جملاتی ناخوشایند به زبان می آورند صدای آن ها را به شکل خنده دار تغییر دهید تا کلمات و جملات ناراحت کننده ی آن ها دیگر آن قدرها هم ناراحت کننده نباشند.

کیفیت تصویری را که می بینید تنظیم کنید.
تصویر را کوچک تر و تاریک تر کنید. اگر تصویری که می بینید رنگی است، آن را سیاه و سفید کنید. تصویر را به قدری عقب ببرید که به نقطه ای تبدیل و سپس کاملاً ناپدید شود. شاید دوست داشته باشید این تصویر را به خورشید نزدیک کنید و ناپدید شدن آن را در تابش خورشید تماشا کنید. به این ترتیب دیگر خاطره ای که پیش از این در ذهن تان حبس شده بود، کاملاً از بین خواهد رفت.

تغییرات خاطرات به این معنی نیست که این خاطرات در عالم واقعیت رخ نداده اند، بلکه نشان می دهد شما اختیار دارید تا انتخاب کنید این خاطره در زمان حال و آینده چه اثری روی زندگی تان داشته باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *