افزایش اعتماد به نفس با تکنیک پر رنگ کردن خاطرات خوب

یکی از راههای افزایش اعتماد بنفس یادآوری خاطره ی خوبی است که یادآوری آن به شما اعتماد بنفس بیشتری می دهد مانند موفقیت کاری، تحصیلی، ازدواج و … در ادامه با چند تکنیک به شما یاد میدم که چگونه این کار را انجام دهید.

خاطرات شما به شکل تصویرها، صداها و احساس های مختلف در ذهن شما ذخیره شده است و با تنظیم دیدن، شنیدن و حس کردن آن ها می توانید خاطرات خوب تان را تقویت و خاطرات ناراحت کننده تان را بی اثر کنید.

در این تمرین متوجه می شوید که چگونه خاطره ای مثبت را به یاد بیاورید و از آن برای رسیدن به احساس خوب یا حتی بهتر از آن بهره ببرید.

اول: روزی را به یاد آورید که واقعاً احساس شادی می کردید.

دوم: وقتی این خاطره را به یاد می آورید، دقت کنید چه می بینید، می شنوید و احساس می کنید.

سوم: اگر این خاطره به شکل تصویر است، کیفیت آن را با بزرگ کردنش بهتر کنید. سعی کنید این تصویر را تا جایی که ممکن است شفاف کنید و آن را نزدیک بیاورید.

اگر خود را مشاهده می کنید، سعی کنید واقعاً در این تصویر قرار بگیرید. در این صورت ممکن است حتی احساس بهتری داشته باشید.

 

 

بهتر کردن کیفیت این تصویر موجب می شود احساسات مثبت را در وجودتان افزایش دهید.

چهارم: به صداها دقت کنید.

آیا بیشتر کردن این صداها و واضح شنیدن آن ها موجب نمی شود احساس بهتری داشته باشید؟

پنجم: احساسات خود را بررسی کنید.

این احساس ها را در کدام ناحیه از بدن تان حس می کنید؟ آیا این احساس ها رنگ، بافت یا وزن دارند؟ آیا حرکت دادن محل این احساس ها یا تغییر رنگ، بافت و وزن شان باعث ایجاد احساس های دیگری هم در شما می شود؟ این پارامترها را برای رسیدن به احساس های بهتر تنظیم کنید.

این 5 مرحله موجب می شود ویژگی تجربیات گذشته ی خود را در اختیار داشته باشید. مهم تر از آن با انجام این تمرین متوجه می شوید که می توانید ساختار خاطرات تان را تغییر دهید تا خاطرات شاد و مثبت را دوباره و به شکلی اثرگذار تجربه کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *