0
0

ضمیر خودآگاه و چیست و در کجای مغز قرار گرفته است؟

3279 بازدید
ناخوداگاه

ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه چیست و در کجای مغز قرار گرفته است؟

اگر مغز انسان را به صورت عمودی برش دهیم، از دو نیمکره ی چپ و راست تشکیل شده است. نیمکره ی چپ مغزمان در سمت راست سر و نیمکره ی راست مغز در سمت چپ مغز قرار گرفته است.

نیمکره ی چپ: کارهایی که مربوط به استدلال و منطق، محاسبات، مقایسه ی چیزها، تحلیل ها و از این دسته کارها را بر عهده دارد.

نیمکره ی راست: عواطف، احساسات، تخیل، شهود، فعالیت های هنری، خواب دیدن، در رؤیا رفتن و از این دسته کارها بر عهده ی این نیمکره است.

در صورتی که مغز به صورت افقی برش داده شود، دو قسمت بالایی و پایینی داریم.

کارهایی که به صورت ارادی انجام می دهیم مثل: غذا خوردن، رانندگی کردن، حرف زدن و … توسط قسمت بالایی مغز که آن را “ضمیر خودآگاه” می نامیم انجام می شود مثلاً به ما میگه غذا بخور، اینجا بشین و …

کارهایی که بصورت غیر ارادی انجام می دهیم مثل: ضربان قلب، گردش خون، اکسیژن رسانی به مغز و … توسط قسمت پایین مغز که به آن “ضمیر ناخودآگاه” می گوییم انجام می شود.

ضمیر خودآگاه تنها ورودی های منطقی را می پذیرد در حالی که ضمیر ناخودآگاه هرچیزی به او بدهیم خواه خیال باشد خواه واقعیت، چه دروغ چه راست، چه سازنده چه مخرب برایش فرقی نمی کند. ضمیر خودآگاه با هوشیاری ما سروکار دارد در حالی که ضمیرناخودآگاه ما از زمان تولد تا چند ثانیه پس از مرگ کار می کند به طوری که شما خواب هستید، ضربان قلب شما می زند. در این مقاله سعیم بر این بود با دید علمی به یک شناخت از ضمیرخودآگاه و ناخودآگاه برسیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mansourehjamshidian.com/?p=1243
اشتراک گذاری:
واتساپلینکدین
منصوره جمشیدیان
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ضمیر خودآگاه و چیست و در کجای مغز قرار گرفته است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.