0
0

پیش فرض ان ال پی: نقشه همان سرزمین نیست

317 بازدید

یکی از پیش فرض های مهم در ان ال پی این است که وجود نقشه همان سرزمین نیست. هر یک از ما “نقشه ای” ذهنی و مخصوص به خود از جهان داریم. این نقشه نشان دهنده ی آن چیزی است که در پیرامونمان می گذرد، نشان دهنده ی این است که هر چیز برای ما چه معنایی دارد و باور و احساس ما نسبت به چیزها به چه منوال است. که در این مقاله مطلب را برای شما خوبان بازتر می کنم.

این نقشه در واقع دریافت های ما یا آن چیزی محسوب می شود که به عنوان تجربه یا واقعیت درک می کنیم.

همان طور که به فکر درک جهان پیرامونمان می افتیم، تمامی این روند نقشه سازی در ذهنمان جاری می شود و پیش می رود. در چنین ذهن “منظم و مرتبی” هر تکه از تجارب ما باید یک مکان، یک صندوقچه یا یک طبقه بندی مخصوص به خود داشته باشد. هر چی که به ذهن ما وارد می شود، باید برای ما معنایی داشته باشد.

نقشه ی شخصی شما از شبکه هایی خنثی و متعلق به مغزتان تشکیل می شود که طی دوران حیاتتان به صورت الکتروشیمیایی تشکیل شده اند. تاریخچه ی منحصر به فرد زندگی شخصی شما در مقابل هزاران تجربه ای که از راه حواس پنجگانه کسب می کنید و لحظه به لحظه با آن ها مواجه می شوید مانند یک پالایه عمل می کند. همه ی این چیزها خودبه خود یا نا آگاهانه رخ می دهد. در طی یک دوره ی معین می توانید به پالایه های ذهنی تان اضافه یا آن ها را اصلاح کنید و به اصطلاح می توانید عقیده ی خود را تغییر دهید. ان ال پی این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که این دگرگونی ها را به صورتی آگاهانه و خودخواسته ایجاد کنید تا به نتایج دلخواهتان برسید.

منظور از “سرزمین” یا “قلمرو” در جمله ی پیش فرض چیست؟ از آن جا که هر یک از ما از طریق پالایه های ادراکی مخصوص به خودمان به جهان می نگریم، هیچ یک از ما واقعیت چیزها را نمی بینیم. بنابراین “نقشه (استنباط ذهنی و محدود ما) همان سرزمین (واقعیت) نیست”.

بعضی ها این ایده را بسیار گیج کننده می یابند. اما وقتی پی می برید که دیگران به طریق متفاوتی جهان را تجربه می کنند و می فهمند، در واقع به آموخته هایتان غنا بخشیده اید. عمل کردن بر اساس این آگاهی می تواند به کل زندگی شما غنا ببخشد.

حالا فکر کنیدکه این پیش فرض چه مفهومی برای شما دارد. با کشف نقشه های دهنی دیگران از واقعیت، تجربه ی مخصوص به خود را گسترش و غنا می بخشید و به درک بهتری از قلمرو واقعیت دست می یابید. بکوشید در هر شرایطی که هستید، درباره ی این پیش فرض فکر کنید.

  • توجه کنید که چگونه انسان ها به جای تغییر دادن دیدگاه هایشان، غالباً می خواهند ثابت کنند که “سیاه سفید است”.
  • توجه کنید که آدم های خوش بین نیمه ی پر لیوان را می بینند و آدم های بدبین نیمه ی خالی آن را. این موضوع نشان دهنده ی گرایش همگانی در جهت نگرش به چیزها از زاویه ای شخصی و منحصر به فرد است. “زیبایی یک چیز به چشمان کسی بستگی دارد که به آن چیز نگاه می کند.”
  • در گزارش های مربوط به بیمه، شاهدان غالباً روایات کاملاً متفاوتی از حوادثی که شاهدش بوده اند ارائه می دهند. البته این حقیقت بازتاب دهنده ی دیدگاه های ذهنی شاهدان است و این موضوع را تأیید می کند که “تجربیات واقعی” چقدر با هم تفاوت دارند. به این تفسیرهای متفاوت در زندگی روزمره تان دقت کنید، و توجه داشته باشید که دیدگاه خود شما در خصوص یک رفتار، تجربه یا حادثه ی خاص خودش یک “دیدگاه” دیگر به شمار می آید. سایر “نقشه های ذهنی از واقعیت” را در نظر بگیرید.
  • توجه کنید که ما چگونه، ظاهراً با استناد به اطلاعات مشابه، به نتایج کاملاً متفاوتی می رسیم. می توانید این موضوع را در نشست های کاری، مکالمه های اجتماعی یا حتی در نحوه ی واکنش نشان دادن اعضای خانواده به اخبار و اطلاعات دریافتی ببینید. توجه داشته باشید که ما چگونه حتی “واقعیت های” ظاهراً عینی را به صورتی ذهنی تعبیر و تفسیر می کنیم.

البته، همه ی این تفاوت ها از ذهن و خاطر ما می گذرند. تجربیات فردی هر انسان در طول دوران حیاتش در حکم یک پالایه ی ناخودآگاه عمل می کند، در برابر هر چیزی که انسان می بیند، می شنود و احساس می کند. این پالایه، مابین آن شخص و “قلمرو” پیرامون او سدی می نشاند که به نحو فزاینده ای نمی توان از آن عبور کرد و گاهی تجربیات شما را تحریف می کند. با آگاهی از این محدودیت خودخواسته، پی خواهید برد که با گزینه هایی بی سابقه مواجهید. با در اختیار داشتن چند راه حل، احتمال موفقیت شما به شدت افزایش می یابد.

حال به مثال های عملی از این پیش فرض دقت کنید. به مکالماتی که در محل کارتان انجام می شود گوش فرا دهید. به اختلاف نظرهای گسترده در روزنامه ها، تلویزیون، در میان کشورها، نژادها و احزاب سیاسی، و مابین والدین و نوجوانان توجه کنید. کلیه ی نقشه های ذهنی، تنوع، خلاقیت و منحصر به فرد بودن آن ها را زیر نظر بگیرید. به جای نقشه ی ذهنی مخصوص به خودتان، واقعیت ها را بکاوید و با ملاحظه ی رخدادها از نگاه دیگران، تجربیات خود را غنا بخشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mansourehjamshidian.com/?p=1394
اشتراک گذاری:
واتساپلینکدین
منصوره جمشیدیان
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد پیش فرض ان ال پی: نقشه همان سرزمین نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.