راه حلی طلایی برای حل مشکلات

همه ما دوست داریم مشکلاتمان را حل کنیم اما از فکرمان برای پیدا کردن راه حل مسئله (مشکل) به نحوی که به نتیجه ی مطلوب برسیم استفاده نمی کنیم. در این مقاله شما خوبان را با روشی که به نتیجه برساند آشنا می کنم.

زمانی که مشکلی پیش می آید به گذشته برمی گردیم و می خواهیم متوجه شویم اشکال در کجا بود؟ و از کجا شروع شد؟. در واقع با این کار فقط از مشکلمان یک قاب درست کردیم و خودمان را درون آن قاب حبس کردیم و باعث می شود به جلو حرکت نکنیم و درباره ی نتایجی که می خواهیم به آنها برسیم فکر نکنیم و موفقیت های گذشته را فراموش می کنیم و از آموختن آنچه که برای دیگران کارایی داشته و به کار بردن آن راهکارها خودمان را محروم می کنیم و در نتیجه مسئله (مشکل) حل نمی شود. و به جای این ها وقتی مشکلات را بررسی و تحلیل می کنیم و می خواهیم بدانیم چرا همه چیز مطابق خواست مان پیش نرفت، روی این موارد متمرکز شدیم

اشکال از کجاست؟، چه مدتی است که این مشکل گریبان مان را گرفته؟، چه کسی برای این مشکل مقصر است؟، چرا این مشکل رخ داد؟، چرا برای این مشکل کاری نکرده ام؟ پرسیدن بدون وقفه این سوالها با “چرا” باعث می شود که عمیق تر در مشکل فرو برویم و خشمگین شویم و از رسیدن به راه حلی سازنده دور شویم.

راه حل این است که: فکر کنیم با انجام هر کار می خواهیم به چه نتیجه ای برسیم یا اینکه قصدمان از انجام هر کاری چیست؟

به زمانی فکر کنیم که غرق در مشکل بودیم و قادر نبودیم راه حلی پیدا کنیم. اگر هم اکنون در چنین وضعیتی قرار دارید، از خود سؤال کنید که آیا روی نتیجه ای که خواهانش هستم متمرکز شده ام یا احساسات منفی ای که این مشکل به همراه آورده، مرا گرفتار کرده است.

 

 

وقتی به نتیجه فکر می کنیم ذهن مان راه متفاوتی برای فکرکردن درباره مشکل مان می دهد. در این دیدگاه ذهن مان را بر روی آنچه که می خواهیم به عنوان هدف به آن برسیم، متمرکز می کنیم. هنگامی که این دیدگاه را پیش می گیریم و مسیر را شناسایی و حرکت مان را اصلاح می کنیم. به این ترتیب خواهیم توانست به سادگی و با سرعت به نتیجه ای که می خواهیم، برسیم.

خیلی وقت ها ممکن است مشکلاتی شبیه به هم را چندین بار تجربه کنیم. این مسئله معمولاً نشان می دهد که نکته ای به اصلاح نیاز دارد. در این مواقع از خودمان سؤال کنیم: “لازم است چه درسی از این موقعیت بگیرم که دیگر این مشکل تکرار نشود؟ بالاخره روزی پس از پرسیدن متوالی این سؤال، به پاسخ خواهیم رسید. جالب است که پس از این اتفاق دیگر مشکل اذیت مان نخواهد کرد. شاید این تغییر به این دلیل رخ داده که دیگر انرژی مان را صرف مشکل نمی کنیم و به دنبال راه حل هستیم. به هر حال دلیل این مسئله هر چه باشد این روش حل مسئله (مشکل) کارایی دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *